Ubezpieczenia
Temat ubezpieczenia naszych pociech wraca jak bumerang wraz z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego. Wrzesień to jednak nie jedyny termin, w którym możemy przystąpić do grupowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Na rynku istnieje szereg ofert tego ubezpieczenia, do których możemy przystąpić w dowolnym momencie roku.
Oczywiście najczęściej rodzice decydują się na ubezpieczenie dzieci u ubezpieczyciela rekomendowanego przez szkołę często nie wiedząc, że ubezpieczenie promowane przez placówkę, po pierwsze wcale nie jest obowiązkowe, po drugie że istnieją dla niego alternatywy. Osobiście rekomenduję, aby przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu dokładnie zapoznać się z ofertą obowiązującą w szkole lub przedszkolu, ale również sprawdzić czy np. klub sportowy do którego przynależy dziecko, nie posiada korzystniejszej propozycji. Poza tym w dobie internetu warto sięgnąć do ofert dostępnych online, które są częstokroć jeszcze korzystniejsze niż te dostępne lokalnie.
Na co zwrócić uwagę ubezpieczając dziecko?
Oczywiście w pierwszej kolejności sprawdzamy sumy ubezpieczenia oraz ich relację do składki jaką przyjdzie nam zapłacić w skali miesiąca bądź roku. Jest to zmienna którą najłatwiej nam porównać i zdecydować się na opcję o najlepszym stosunku wysokości składki do sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia odnosi się najczęściej do śmierci dziecka w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Odszkodowanie za inne urazy jest najczęściej wypadkową wysokości uszczerbku na zdrowiu doznanego przez dziecko, a określoną w umowie sumą ubezpieczenia.
Zdaję sobie sprawę z tego, że suma ubezpieczenia jest najczęściej jedynym wskaźnikiem którym kierujemy się przy wyborze ubezpieczenia z dostępnych opcji. Chcę jednak podkreślić, że oferty dostępne nawet u jednego ubezpieczyciela, mogę się znacznie różnić się między sobą zakresem. Dlatego też zachęcam rodziców do zapoznania się z poszczególnymi ryzykami dostępnymi w ofercie, dzięki czemu będziemy mogli dokonać bardziej świadomego wyboru.
W ramach trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczyciel może wprowadzać określone wyłączenia wykluczając z zakresu ubezpieczenia określone ryzyka jak np. pogryzienie przez psa, porażenie prądem czy odmrożenia bądź oparzenia.
Ubezpieczenie może dodatkowo obejmować:
- zwrot kosztów leczenia
- zwrot kosztów rehabilitacji
- zwrot kosztów nabycia środków pomocniczych i ortopedycznych
- zwrot kosztów odbudowy zębów stałych
- szkolenie osób objętych inwalidztwem
- inne.
mec Jagoda Strzyżewska
Ekspert z zakresu prawa ubezpieczeń gospodarczych i prawa transportowego.
Jestem absolwentką Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2014 r. jestem członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Wspólnie z partnerami Bartoszem Majdą i Olgą Łączkowską-Majda od blisko 7 lat prowadzę kancelarię Majda Strzyżeska Kancelaria Adwokacka Sp.p. Jestem ekspertem z zakresu prawa ubezpieczeń gospodarczych oraz prawa transportowego. Prywatnie wraz z partnerem wychowuję 6-letniego Tymoteusza, 3-letniego Bruna, 10-miesięczną Sarę oraz 10-letniego Kajetana.